Flaga Jana Pawła II jest symbolem, który łączy Polaków

12 April 2017W 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski złożył wieniec pod pomnikiem papieża w Dołbyszu w obwodzie żytomierskim. W miejscowej parafii katolickiej spotkał się w niedzielę z żyjącymi na Ukrainie Polakami.

Minister przyjechał na Ukrainę z wielkanocną akcją pomocową dla polskiej społeczności. Akcję zorganizowała Kancelaria Prezydenta z udziałem Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W rocznicę śmierci Jana Pawła II w Dołbyszu rozdano także biało-czerwone flagi z podpisem papieża.

- Niedziela 2 kwietnia to bardzo ważny dzień, bo jest to dzień rocznicy śmierci Jana Pawła II, którego tutaj, na Ukrainie czczą nie tylko katolicy i nie tylko Polacy. Jan Paweł II był na Ukrainie, a ołtarz w kościele w Dołbyszu jest ołtarzem, przy którym odprawiał mszę w Kijowie – mówił Adam Kwiatkowski.

Minister podkreślił, że Jan Paweł II był wielkim Polakiem, który przyczynił się do tego, że cieszymy się dziś wolnością, niepodległością i demokracją.

- Jest to autorytet, o którym musimy mówić i pamiętać. Powtórzę słowa kardynała Kazimierza Nycza, który mówił, że dzisiaj już pojawiają się ci, którzy o Janie Pawle II mogą tylko usłyszeć. Oni już go nie mogli zobaczyć, nie mogli być tam, gdzie on był i to jest też nasze zobowiązanie wobec tych najmłodszych pokoleń, żeby rosły i wiedziały, kim był Jan Paweł II i co Polska mu zawdzięcza – zaznaczył.

Adam Kwiatkowski złożył także wieniec na grobie pierwszego proboszcza parafii w Dołbyszu, księdza Aleksandra Milewskiego oraz odwiedził w niedzielę domy starszych przedstawicieli polskiej społeczności. Przekazał im kosze wielkanocne i złożył życzenia świąteczne w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki.

 

Źródło: www.prezydent.pl

Kontakt

+48 502 343 719