12. rocznica śmierci Jana Pawła II. Czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego

11 April 2017Modlitwą, śpiewem i czuwaniem około 2 tysięcy osób upamiętniło w niedzielę wieczorem na placu Piłsudskiego w Warszawie 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Czuwanie rozpoczęło się około godziny 21. na pl. Piłsudskiego – w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami. Zgromadzeni zaopatrzeni byli w polskie flagi, na których było napisane Jan Paweł II. Na jednym z budynków nieopodal placu wyświetlono podobiznę Papieża Polaka z napisem „Pamiętajcie o człowieku”. Tradycyjnie w uroczystościach wziął udział Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Krótki koncert przepleciony był słowami papieża.

Około 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, zebrani mogli usłyszeć utwór „Cisza”, w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego. Później zaśpiewano ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. „Barka”.

Kard. Kazimierz Nycz wspomniał słowa Jana Pawła II: „Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku”. Zaznaczył, że słowa te papież wypowiadał w różnych kontekstach. „On te słowa wypowiadał inaczej wtedy, kiedy łagodził konflikty i spory na początku swojego pontyfikatu, czy to między Argentyną i Anglią, czy w innych miejscach świata. On te słowa wypowiadał troszeczkę w innym wyrazie wtedy, kiedy był w Polsce stan wojenny. Ale zawsze ten związek pokoju i człowieka był u niego pierwszy” – mówił kard. Nycz.

„I on te słowa wypowiadał wtedy, kiedy przyjeżdżał do nas w latach 90. Kiedy stan wojenny się skończył i wydawało się, że wojny już nie będzie. Ale wiedział doskonale, wtedy były Bałkany, kilka lat ciężkiej, okrutnej wojny, gdzie zapomniano o człowieku, gdzie się liczyły interesy grup, państw, obrona starego, a ginęli ludzie, męczeni byli ludzie” – dodał duchowny.

Zwrócił uwagę, że kiedy zapomina się o człowieku, o jego prawach i dobru, trudno budować pokój. „Ta zasada Jana Pawła II odnosi się także do tego, co nazywa pokojem społecznym. Wśród ludźmi i między ludźmi, kiedy przestają się liczyć prawa i dobro człowieka, wchodzą upiory i zaczynają się liczyć dobra różnych grup, interesów i w związku z tym brakuje pokoju” – dodał kard.

Wcześniej w niedzielę o godz. 15 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbył się koncert, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmiało oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II”.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją zdjęciową wydarzenia w poniższych artykułach:
- http://misyjne.pl/mieszkancy-stolicy-wspominali-jana-pawla-ii/
- http://www.rmf24.pl/foto/zdjecie,iId,2284072,iAId,244574

 

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Źródło: Misyjne.pl, rmf24.pl

 

Kontakt

+48 502 343 719